Nacházíte se: Úvod » Plechy

Plechy

Pozink (FeZn)

Svitek pozink

Žárově pozinkované plechy jsou vrstveným materiálem, ve kterém se optimální vlastnosti oceli (viz fyzikální parametry) spojují s ochranným účinkem zinkové vrstvy proti korozi.
Žárově pozinkovaná ocel se vyrábí kontinuálním způsobem.
Ocelový plech válcovaný za studena je jako základní materiál průběžně čištěn, žíhán a v roztavené zinkové lázni pozinkován.
Oboustranný nános zinku má nastavenou tloušťku pomocí tryskového stírání.

Titanzinek

Charakteristika materiálu
Titanzinkové plechy se válcují ze slitiny splňující požadavky normy EN 988.
Povrchové úpravy
Titanzinkové plechy se běžně dodávají v několika úpravách. Buď jako přírodní zinek, předzvětralý se světle šedou vrstvou, jako předzvětralý s tmavošedou vrstvou.
Předzvětralá forma
Během chemického procesu jsou na povrchu plechů porušeny svrchní vrstvy k docílení "zvětralého" efektu. Materiál není poškozen, jen je urychlena přírodní proměna z lesklé, na matnou povrchovou úpravu. Pokud by tento proces měl být realizován pouze "přírodně", trval by několik let.Výsledkem předzvětrání může být světle šedá nebo tmavě šedá vrstva.
Zpracování
Velká plasticita TiZn plechu umožňuje libovolné zpracování s jedinou výhradou - nesmí být zpracováván při teplotě nižší než 10 °C. Pokud je teplota nižší, je nutné zahřívat opracovávané okraje. Dále je třeba zajistit, aby se nestýkaly TiZn prvky s nezinkovanou ocelí nebo mědí. V těchto případech za přítomnosti vody vzniká galvanická koroze.
TiZn plechy by neměly být pokládány na asfaltové pásy a na nedoschlé impregnované laťování.

Měď

Plech měď

Měděné plechy a pásy.
Svitky a měděné plechy jsou dodávány dle ČSN EN 1172, 1652, 13599. Dle dohody lze dodávat měděné plechy ( svitky ) různě velkých návinů ( délek ) například 100 kg, 300 kg, 500 kg, 1000 kg z vlastní převíjecí linky na měděné plechy.
Doplňující informace:
Měď je považovaná za volbu odborníků. Je spolehlivá, pro vzhled a životnost se uplatňuje při výrobě střešní krytiny, odvodňovacích systémů a plášťů fasád.

Hliník

Charakteristika materiálu
Nejčastěji používaný hliníkový plech v systémech DEKMETAL je označen EN AW 1050 (Al 99,5) dle normy EN 573-3
Základní chemické složení
99,5% Al - základní chemické složení
Povrchové úpravy
Běžnou povrchovou úpravou jsou organické povlaky. Jejich vlastnosti a parametry jsou popsány v samostatné části: Plechy s organickým povlakem. Další povrchovou úpravou je eloxování.
Zpracování
Při dělení hliníku lze používat pouze nůžky a prostřihovače.
Životnost a koroze
Nelakovaný hliník se pokrývá vrstvou oxidu hlinitého, která brání další korozi.