Nacházíte se: Úvod » Pálené krytiny

Pálené krytiny - TONDACH

Pálená střešní krytina Tondach - maloformátové a velkoformátové tašky a střešní doplňky
TondachTondachTondach Tondach

Přírodní vlastnosti pálené tašky

Historie

Historie pálené střešní krytiny sahá daleko do minulosti. Pálené tašky znali již v Řecku asi 2 300 let př. n. l. Oblíbeny byly i v 7. až 9. století v Číně, kdy se již vyráběly i v glazované podobě. Na některé stavby byla tato krytina dokonce předepisována. První pálené tašky na naše území přivezli Římané.

Ekologicky zdravotně nezávadný produkt

Tondach Pálená taška jako čistě přírodní produkt neškodí životnímu prostředí. Keramické střešní tašky nabízejí nejen dlouhou životnost, trvalou krásu a vynikající užitné vlastnosti, ale znamenají i ekologický přínos pro životní prostředí.
Pálená střešní krytina se vyrábí na přírodní bázi, kdy se směs zeminy s příměsí jílu míchá s vodou, suší vzduchem a ekologicky vypaluje v pecích vyhřívaných zemním plynem.
Tašky tak nabízejí nejen vysokou pevnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům a chemické zátěži, ale také další výhody páleného materiálu – ekologičnost i prodyšnost.
Svoji barevnost tašky získávají technologií glazurování či engobace, kdy se na vysušenou tašku nanese tenký povlak z keramické směsi vhodného složení (vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa) a takto upravený výrobek se vypálí. Opět se tedy jedná o přírodní proces výroby.
Díky použité technologii zaručuje firma TONDACH ČR u svých výrobků maximální odolnost vůči UV záření, kyselým dešťům, sněhu i krupobití. Tašky jsou vlivem postupu výroby stálobarevné, časem nedochází ke změně barevnosti a ani tzv. „neoprší“, na rozdíl od barvených tašek z jiných materiálů.

Trvanlivost

Tradice výroby pálené střešní krytiny je stará tisíce let.
Střechy z pálených tašek měli na svých domech již obyvatelé Babylonu, k nám se poprvé keramické tašky dostaly spolu s římskými vojsky.
Ačkoli tehdejší tašky měly do kvality těch dnešních ještě daleko, brzy si získaly značkou oblibu. S rozvojem měst se poptávka po nich stále zvyšovala, výroba vzrůstala a spolu s tím se zlepšovala i technologie jejich výroby.
Základní atribut, pro nějž je pálená taška tak oblíbená, však zůstal od jejího prvopočátku stejný – a tím je vysoká trvanlivost. Ačkoli je na pálené tašky poskytována záruka 33 let, jejich životnost je o mnoho vyšší. Vždyť kdo z nás se někdy nekochal pohledem na krásu staletých malostranských střech?
Kdo nestál v údivu nad starou sakrální architekturou, kostely a kaplemi, jež si nelze bez střechy z pálených tašek představit? Svoji dlouhověkost a trvanlivost získávají pálené tašky díky použi tým surovinám a výrobnímu postupu.
Tašky se vyrábějí výlučně z hlíny (jílu) odpovídající kvality. Surový výrobek je nejprve vysušen, posléze se vypaluje při vysoké teplotě (více než 1000°C) až ke slinování, kdy dojde ke stavení (spečení) hmoty. Při tomto procesu získává taška svoji pevnost, mrazuvzdornost i trvanlivost.

Barevnosti

Přímo výpalem hlíny se získává přírodní cihlová červeň, která není (na rozdíl od jiných druhů výrobků) ničím přibarvována – tzv. režná taška.Nanášením jílových kalů s různým obsahem kysličníků kovů a křemičitých přísad na vysušenou tašku a následným výpalem vzniká široká škála barevných možností – engob a glazur. Toto zušlechtění povrchu přírodní cestou (natavení přírodních materiálů na cihelný střep) je staletími prověřené. Barvy jsou neměnné, trvalé, a dlouhodobě odolávají působení pří rodních vlivů. Díky tomu se dá architektonicky sladit každá střecha s danným prostředím.

Nejdelší poskytovaná záruka na základní střešní tašky

Kontrola kvality Nejdelší poskytovaná záruka na základní střešní tašky vyráběné v ČR. Dobrá střecha je opravdu důležitá. Společnost TONDACH Česká republika chce svým zákazníkům nabízet jen tu nejvyšší kvalitu, a proto poskytuje záruku 33 let na pálené střešní tašky TONDACH.

Ceník 2011 Tondach

PDF Tondach (4,3 MB)